Jak wydać książkę?

Jak wydać książkę?

Czy piszesz powieść, czy pamiętnik, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby opublikować swoją pracę. Te kroki obejmują wybór platformy wydawniczej, wybór agenta literackiego i negocjowanie umowy wydawniczej. Zanim zaczniesz pisać, upewnij się, że masz jasny pomysł, o czym chcesz, aby twoja książka była.

Self-publishing vs. tradycyjne publikowanie

Self-publishing może być skutecznym sposobem na przebicie się do świata literackiego i zbudowanie publiczności. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie się z tym wiąże. Tradycyjne wydawnictwa polegają na autorach, aby wprowadzić swoje książki na rynek. To wymaga od autora zrzeczenia się dużej kontroli twórczej i praw własności.

Oprócz kosztów, tradycyjne wydawnictwo może zaoferować wiele korzyści. Self-published autorzy zachować 100% praw własności swoich książek, a oni mogą zarobić więcej pieniędzy na jednostkę sprzedaży. Ponadto, ich szanse na lądowanie agenta są niewielkie. Jednak niektóre tradycyjne wydawnictwa mogą być właściwym wyborem dla nich.

Jako autor, należy rozważyć plusy i minusy obu opcji. Obie metody pracowały dla wielu udanych autorów, więc należy wziąć swój czas, aby wybrać, która metoda jest najlepsza dla Ciebie. Jednak ważne jest, aby rozważyć swoje cele i koszty obu metod przed wyborem jednego lub drugiego.

Wybór agenta literackiego

Gdy szukasz do wydania książki, jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, to wybrać agenta literackiego. Agenci literaccy są bramą między Tobą a wydawnictwem, pomagają Ci negocjować umowy książkowe i znaleźć wydawcę. Większość dużych wydawnictw nie będzie akceptować nieagentowanych zgłoszeń, więc korzystanie z agenta jest kluczowe. Agent będzie twoim największym orędownikiem i będzie twoim kluczowym ogniwem do tradycyjnej publikacji.

Agenci zarabiają swoje pieniądze poprzez dokonywanie sprzedaży. Oznacza to, że nie powinny one pobierać opłat za swoje usługi z góry. Najlepsze agenci będą bardziej niż chętni do czytania zapytania bezpłatnie i reprezentować swoją pracę bez żadnych płatności z góry. W zamian, biorą procent od sprzedaży.

Pierwszym krokiem w wyborze agenta literackiego jest spojrzenie na ich reputację. Należy sprawdzić, czy agent ma podpisane umowy z renomowanych wydawców. Jeśli mają dużo dobrych recenzji, to jest to dobry znak. Jeśli nie, szukaj gdzie indziej. Podobnie, jeśli pracują tylko z małymi prasami, jest to czerwona flaga.

Wybór platformy self-publishingowej

Publikowanie książki jest procesem konkurencyjnym, i należy wziąć to pod uwagę przy wyborze platformy. Konkurencja jest ważna zarówno dla dystrybucji, jak i sprzedaży. Zapewnij sobie przewagę nad konkurencją, identyfikując sposoby na wyróżnienie się spośród innych autorów. Można to osiągnąć poprzez wybór platformy, która dostosowuje się do Twoich celów i budżetu.

iBooks jest jedną z najpopularniejszych platform self-publishingowych. Jest własnością Apple i pozwala każdemu przesłać swoje książki. W przeszłości publikowanie za pomocą platformy Apple wymagało posiadania komputera Mac i konta iTunes. Jednak ta platforma pozwala teraz każdemu przesłać książkę z odpowiednimi typami plików. Jest to drugi największy sprzedawca ebooków po Smashwords.

Kindle Direct Publishing to popularna platforma self-publishingowa. Jest własnością Amazon i jest największym na świecie rynkiem ebooków, paperbacków i hardcoverów. Posiada bezpośrednią dystrybucję do Apple Books, Kobo, i Barnes & Noble Press. Oferuje również wsparcie 24/7 i oferuje bezpośrednią dystrybucję do ponad 400 księgarni internetowych.

Negocjowanie umowy wydawniczej

Przy wydawaniu książki ważne jest, aby negocjować warunki umowy. Dokument ten powinien jasno określać zawartość książki, kwotę, jaką otrzyma autor, oraz terminy realizacji. Powinien również wskazywać wszelkie opłaty za publikację przewodnika oraz zobowiązanie wydawcy do wydania książki.

Jeśli wydawca nie oferuje Ci wystarczających tantiem, może warto poprosić o wyższą stawkę tantiem. Ponadto, będziesz chciał negocjować początkowy okres obowiązywania umowy, a także wszelkie prawa cząstkowe, które chciałbyś zachować. Dodatkowo, jeśli zatrudniasz agenta, będziesz chciał się upewnić, że dostaniesz dobrą ofertę na stawki tantiem i warunki.

Jeśli jesteś autorem po raz pierwszy, możesz mieć pokusę podpisania umowy od razu, zwłaszcza jeśli spędziłeś miesiące pisząc książkę, znajdując agenta, a następnie zaczepiając wydawcę. Podczas gdy umowy wydawnicze są przeznaczone do negocjacji, będziesz miał mniejszą siłę przebicia jako debiutujący autor niż autor o ugruntowanej pozycji.